Beautiful Scalp
Skąd ten pomysł?
Projekt “Beautiful Scalp” jest kontynuacją podjętych wcześniej działań na rzecz osób z chorobami skóry, a mianowicie projektów edukacyjnych dla przyszłych fryzjerów – “Spokojna głowa”, prowadzonych na terenie województwa mazowieckiego i podlaskiego. Chcemy wykorzystać zdobytą przez nas wiedzę i doświadczenie na temat chorób skóry. Dziś wiemy jak ważne jest holistyczne podejście do problemu chorób skóry głowy, szybka i dobra diagnoza, konsultacja specjalistyczna oraz dobrze dobrany program pielęgnacyjny. Takie działania mogą przyczynić się do poprawy stanu skóry głowy i samopoczucia chorego. Z analiz wewnętrznych fundacji wynika, że w Polsce jest bardzo dużo propozycji leczenia, ofert badania skóry głowy, pielęgnacji i zabiegów. Dla niektórych są one bardzo drogie i jawią się im jako niedostępne, ekskluzywne badania. Koszt jednorazowego badania trychologicznego oscyluje między 150 a 450 zł do tego dochodzą bardzo drogie specjalistyczne kosmetyki trychologiczne i kolejne badania. Są to koszty na które nie każdy może sobie pozwolić, dlatego też chory często uważa, że jest to ekskluzywny zbytek zaniedbując tym samym swoje zdrowie. Edukacja w tym obszarze jest niewystarczająca. Często osoby z problemami skóry głowy nie wiedzą, że istnieją specjalistyczne nieinwazyjne badania trychologiczne, które mogą pomóc im dobrać odpowiednią pielęgnację, poprawić stan skóry i jednocześnie przyczynić się do poprawy samopoczucie chorego. Stąd też pomysł na projekt którego głównym celem będzie przeprowadzenie bezpłatnych badań trychologicznych dla osób z niskim budżetem finansowym zmagających się z chorobami skóry głowy. Zamierzamy walczyć z mniemaniem dotyczącym tego, że osoby z chorobami skóry głowy nie mogą z tym problemem nic zrobić i nie powinny brać udziału w życiu społecznym ze względu na kwestie estetyczne lub fałszywe przekonanie, że łuszczycą można się zarazić.
Kim są nasi uczestnicy?
Grupą docelową naszego projektu są jednostki z ograniczonym budżetem cierpiące na choroby skóry głowy, które ze względu na wygląd swojej skóry sypiącą się łuskę, obawę przed stygmatyzacją i dyskryminacją oraz z powodu niskiego budżetu nie mogą korzystać ze specjalistycznych badań a tym sposobem nie mogą też skorzystać z nowych innowacyjnych metod pielęgnacji chorej skóry głowy.
Co tam będzie się działo?
Beautiful Scalp to innowacyjny projekt, który będzie opierał się na kilku obszarach działania z beneficjentem. Do wspomnianych obszarów należeć będą:
-
profesjonalny wywiad trychologiczny
-
badanie trychologiczne skóry głowy
-
edukacja pielęgnacyjna, naturalne ekologiczne metody pielęgnacji
-
rozmowa o aspektach psychologicznych związanych ze słabym stanem skóry głowy
-
przekazanie naturalnego ekologicznego produktu pielęgnacyjnego do testowania
-
spotkanie podsumowujące z beneficjentem po zastosowaniu wcześniej otrzymanych wskazówek
Chcielibyśmy aby uczestnicy naszego projektu zobaczyli na własne oczy, na ekranie monitora, jak wygląda stan ich skóry głowy, aby podczas spotkania czuli się komfortowo, nabyli wiedzę praktyczną i teoretyczna w jaki sposób mogą zadbać o skórę głowy, a także żeby poczuli się zaopiekowani. Poprzez konsultacje i badanie trychologiczne pokażemy uczestnikowi jaki jest jego stan skóry głowy i kondycja włosów. Pokażemy, że istnieją metody i środki naturalne które każdy może zastosować. Zachęcimy ich także do wypróbowania wskazanych metod.
Co osiągnęliśmy?
Przeprowadziliśmy łącznie 55 badań. Dla większości badanych osób były to pierwsze konsultacje trychologiczne w życiu, dające im możliwość zobaczenia swojego skalpu i włosów na zbliżeniu pod kamerą trychologiczną. Dotarliśmy do osób z różnymi chorobami skóry głowy, takimi jak łuszczyca. W oparciu o obraz skóry głowy pod mikroskopem, byliśmy w stanie udzielić uczestnikom konkretnych wskazówek dotyczących odpowiednich metod pielęgnacyjnych. Ponadto, zapewniliśmy badanym kosmetyki dostosowane do konkretnych chorób skóry głowy , które przekazała nam Firma Hair- Med i Aromase. Zastosowanie kosmetyków przez uczestników badania przyczyniły się do znacznej poprawy stanu skóry głowy, co mogliśmy zaobserwować na ich drugich wizytach.
W ramach projektu stworzyliśmy również kampanię promocyjną na naszych mediach społecznościowych. Dzięki tej kampanii dotarliśmy do szerszego grona odbiorców. Podczas cyklu postów podzieliliśmy się naszą wiedzą na temat odpowiedniej pielęgnacji i rad dotyczących wpływu stresu na skórę i zdrowego stylu życia dla osób z chorobami skóry głowy.
Ta kampania przyczyniła się do zwiększenia świadomości społeczeństwa na temat problemów skóry głowy i zachęcenia do podejmowania odpowiednich działań w celu jej pielęgnacji. Wspólnie z trychologiem Martyną Czarnecką zorganizowaliśmy webinar pod tytułem "Trycholog o łuszczycy: Jak dbać o skórę głowy w domu?". Podczas tego wydarzenia omawialiśmy temat pielęgnacji skóry głowy dla osób z łuszczycą, udzielając praktycznych wskazówek i porad. Webinar był kolejnym krokiem mającym na celu dotarciu do większej liczby osób zainteresowanych tematem i dostarczeniu im cennych informacji.
Cały projekt cieszył się ogromnym zainteresowaniem.
Kto finansował projekt?
Projekt został sfinansowany przez Europejski Korpus Solidarności.