Health Manifesto
Skąd ten pomysł?
Słuchając opowieści osób chorych i przyglądając się bacznie środowiskom oferującym różnego rodzaju zajęcia lub promocji zdrowego stylu życia zadajemy pytanie: a gdzie w tym wszystkim miejsce dla osób z chorobami skóry? Odpowiedź na powyższe pytanie jest rozczarowująca bowiem nie ma tam miejsca dla osób chorych. W Polsce jest bardzo dużo propozycji zdrowego stylu życia, zdrowego odżywiania, jednak żadne z nich nie daje pełnej edukacji w profilu chorób skóry. Sytuacja ta jest niesprawiedliwa, krzywdząca i nie istnieje żaden racjonalny powód, który sprawiałby, że powinna dalej obowiązywać. Stąd też pomysł na przeprowadzenie warsztatów dla osób zmagających się z chorobami skóry. Health Manifesto to projekt który opiera się na siedmiu spotkaniach tematycznych przybliżających chorych na łuszczycę do aktywności ruchowej oraz edukacji w zakresie zdrowego odżywiania. Świadomość zdrowej eko diety to wybory, które w mało inwazyjny sposób potrafią czynić cuda w naszym organizmie i pozwolą nie tylko zwiększyć edukację pod względem, zdrowego żywienia, ochrony planety ale też zdecydowanie poprawić kondycję skóry, a przede wszystkim uczestnicy poczują się lepiej. W połączeniu z warsztatem ze świadomości ciała, ćwiczeniami oddechowymi sprawią iż uczestnicy w prosty sposób nabędą narzędzia które poprawią ich funkcjonowanie. Pokażemy uczestnikom że zdrowie to nie tylko brak choroby i ładny wygląd. Zdrowie to profilaktyka, świadomość odżywiania walory smakowe, świadomość umysłu pogoda ducha wiara w siebie, świadomość ciała, umiejętność opanowania stresu, łatwych ćwiczeń i relaksacji. Projekt jest krokiem w stronę stworzenia dla osób chorych przestrzeni do funkcjonowania w której będą mogli czuć się swobodnie.
Kim są nasi uczestnicy?
Projekt skierowany jest do młodzieży i dorosłych, chorych na łuszczycę i inne choroby skóry, które ze względu na swoje dolegliwości czują opory wobec aktywnego uczestnictwa w zajęciach ale chciałyby się dowiedzieć jak w łatwy sposób zmienić swój styl życia.
Co tam będzie się działo?
Planowane warsztaty będą bazować na nowoczesnych mało znanych i promowanych metodach naturalnego odżywiania oraz pracy z własnym ciałem. Przekażemy informacje na temat zdrowych metod odżywiania osób z problemami skóry, zaprosimy ludzi na warsztaty, którzy podzielą się wiedzą naukową z zakresu doboru produktów i odżywiania. Uczestnicy będą mieli możliwość nauki praktycznej w metodach naturalnego zdrowego odżywiania. Zamierzamy również stworzyć uczestnikom zajęć przestrzeń do rozmowy, wymiany doświadczeń i podzielenia się swoimi problemami. Chcielibyśmy aby uczestnicy naszego projektu nabyli wiedze praktyczną i teoretyczna oraz żeby wiedzieli w jaki sposób mogą zadbać o siebie i pracować ze swoim ciałem.
Co osiągnęliśmy?
W ramach projektu “Health Manifesto” przeprowadziliśmy 8 zajęć, w których uczestniczyło 144 zainteresowanych. Były to osoby chorujące na łuszczycę, AZS lub inne choroby skórne oraz osoby, mające stałą styczność z chorymi (rodzice, rodzeństwo, przyjaciele). Webinary o prawidłowym odżywianiu i zdrowej diecie cieszyły się niemałym zainteresowaniem, również po zakończonym projekcie odnotowaliśmy ruch w statystykach oglądalności na koncie na Youtube ( webinar “Zdrowie jelit w łuszcycy” ma 2 800 wyświetleń i 109 powracających widzów, webinar “Porozmawiajmy o diecie w łuszcycy” ma 790 wyświetleń, webinar “Olejoterapia przy problemach skórnych” ma 67 wyświetleń , webinar “Łuszczyca w podologoii” ma 92 wyświetlenia i 33 powracających widzów. W sumie, w dniu przeprowadzania webinarów, wzięło udział 116 osób. Natomiast, jeśli chodzi o warsztaty oddechowe, odbyły się one 4 razy, w kameralnych grupach, o różnych porach, tak, by na wzięcie w nich udziału mogło pozwolić sobie więcej osób. Udział w nich wzięło 28 osób. Z badań ankietowych wynika, że 66,7% osób uczestniczących w webinarach oraz 80% uczestników warsztatów oddechowych uważa, że pozyskana wiedza, podczas szkoleń, była przydatna. Dla większości uczestniczących sposób przeprowadzania zajęć i webinarów był klarowny i interesujący. Natomiast, w otwartych odpowiedziach, w ankiecie, uczestnicy najczęściej pisali, iż mocną stroną webinarów oraz warsztatów były: merytoryczna treść, nowa i ciekawa wiedza.
Kto finansował projekt?
Projekt został sfinansowany przez Europejski Korpus Solidarności.