Spokojna głowa
Skąd ten pomysł?
Projekt „Spokojna głowa” powstał w odpowiedzi na przeprowadzoną wewnętrzną ankietę z której wynika, że aż 95% osób chorych na łuszczycę stara się unikać wizyt u fryzjera ze względu na stosunek pracowników do chorych. Sytuacja ta jest spowodowana niską świadomością na temat łuszczycy wśród fryzjerów lub kierowaniem się przez nich fałszywymi przekonaniami. Dlatego zdecydowaliśmy się dotrzeć do fryzjerów z podstawowymi informacjami na temat chorób dermatologicznych. Jako młodzi ludzie chcemy reagować na wyzwanie społeczne jakim jest dyskryminacja ze względu na wygląd. Chcemy przeciwdziałać wykluczeniu osób chorych dermatologicznie poprzez propagowanie wiedzy o chorobach skóry wśród uczniów szkół i techników fryzjerskich. Uważamy, że brak wiedzy i krzywdzące uprzedzenia przyczyniają się do dyskryminacji chorych. Wstyd wywołany negatywnymi doświadczeniami prowadzi do samoizolacji chorego, tymczasem chcemy, żeby osoby o odmiennym wyglądzie czuły się dobrze we własnej skórze. Chcemy zachęcić fryzjerów, by zrozumieli dylematy osoby chorej, a także poczucie napiętnowania. Zależy nam, aby chorzy mogli korzystać z usług fryzjerskich bez uczucia wstydu i dyskomfortu. Problem, który określamy w tym projekcie to początek zmian w postrzeganiu osoby zagrożonej wykluczeniem i szansa na podniesienie komfortu życia osób chorych. Wierzymy, że realizacja projektu przyczyni się do zmniejszenia stygmatyzacji i dyskryminacji osób chorych na schorzenia skórne.
Kim są nasi uczestnicy?
Projekt skierowany jest do uczniów szkół i techników fryzjerskich na terenie województwa podlaskiego. To oni w przyszłości będą budować rynek pracy i od nich będzie zależało w jaki sposób będą traktowani klienci o specjalnych potrzebach.
Co tam będzie się działo?
Uczniowie szkół i techników fryzjerskich zostali przeszkoleni z zakresu profesjonalnego świadczenia usług osobom z łuszczycą i innymi chorobami skóry głowy. Działania obejmowały, zarówno część teoretyczną, jak i praktyczną. W części teoretycznej omówione zostały podstawowe choroby skóry głowy, w tym łuszczyca, wybrane zabiegi fryzjerskie, sposoby prowadzenia rozmowy z klientem oraz produkty zalecane i niezalecane osobom z chorobami skóry głowy. Natomiast działania praktyczne obejmowały dwa specjalistyczne badania. Pierwsze obejmowało badanie trychologiczne. Uczestnicy szkolenia na własnej skórze mogli przekonać się na czym polega to badanie, kolejno przykładali kamerę do wybranego obszaru skóry głowy, gdzie od razu otrzymywali kilkuset krotne powiększenie badanego miejsca, a następnie wspólnie z prowadzącą analizowali otrzymane wyniki. Celem tego badania było pokazanie przyszłym fryzjerom, że można w szybki, dokładny i skuteczny sposób zbadać zaburzenia strukturalne w obrębie łodygi włosa, ocenić naskórek oraz ujścia mieszków włosowych. W drugim działaniu praktycznym uczniowie mieli możliwość nauczenia się wykonywania zabiegu darsonwalizacji, który ma bardzo korzystny wpływ na skórę łuszczycową. Kolejno przykładali szklaną pelotę do skóry głowy, która po podłączeniu do prądu wypełniła się ozonem, o czym informowało specyficzne niebieskie światło. Dzięki temu zabiegowi możliwe jest solidne oczyszczenie skóry głowy, ponieważ ozon wykazuje działanie bakteriobójcze i bakteriostatyczne. Oba działania praktyczne cieszyły się ogromnym zainteresowaniem przyszłych fryzjerów, szczególnie, że zdecydowana większość po raz pierwszy spotkała się z prezentowanymi przez nas sprzętami. Na każdym etapie prowadząca zwracała szczególną uwaga na konieczność wykonywania powyższych badań w salonach fryzjerskich.
Co osiągnęliśmy?
W ramach projektu udało nam się dotrzeć do przyszłych fryzjerów z kluczowymi informacjami zarówno, na temat chorób skóry głowy, jak i świadczenia usług osobom ze specjalnymi potrzebami pielęgnacyjnymi. Przekazaliśmy uczestnikom wiedzę na temat efektywnej pracy z łuszczykiem, metod prowadzenia kompleksowego wywiadu z klientem oraz edukacji klienta pod kątem doboru właściwej pielęgnacji obszarów zmienionych chorobowo. Dzięki szkoleniom przyszli fryzjerzy podnieśli swoje kompetencje zawodowe oraz zwiększyli swoją pewność siebie podczas pracy z klientem ze zmianami skórnymi. Teraz bez problemu uczestnicy szkolenia potrafią rozpoznać najczęstsze choroby skóry głowy oraz wiedzą jaki profil usługi dopasować do potrzeb dermatologicznych klienta.
Kto finansował projekt?
Projekt został sfinansowany przez Europejski Korpus Solidarności.